امروز: ۲۴ تیر ۱۴۰۳
وبلاگدهی و سابدایرکتوری آذین بلاگ

پارک دوبل؛ آموزش 2 نوع پارک دوبل آسان و متفاوت

متفرقه تاریخ انتشار: 23/06/17 بدون نظر   687 بازدید

اندازه فونت    
پارک دوبل؛ آموزش 2 نوع پارک دوبل آسان و متفاوت

احتمالا تابه‌حال اسم پارک دوبل را شنیده‌اید. در رانندگی پارک دوبل یک مهارت ضروری است که اگر آن را بلد نباشید، نمی‌توانید ادعا کنید که یک راننده خبره و ماهر هستید. این مهارت به اندازه‌ای مهم است که حتی کسانی که هنوز گواهینامه ندارند، این واژه به گوش‌شان خورده است. در زمان‌هایی که خیابان شلوغ است و جای پارک سخت پیدا می‌شود، تسلط بر پارک دوبل می‌تواند به کارتان بیاید. برای همین است که خیلی‌ها دوست دارند حتما این مهارت را یاد بگیرند. در نتیجه ما هم ترغیب شدیم تا در خصوص پارک دوبل و نحوه انجام آن در سایت آذین بلاگ یک مقاله آماده کنیم. با ما همراه باشید.

پارک دوبل چیست؟

قبل از اینکه در مورد چطور انجام دادن پارک دوبل توضیح بدهیم، باید ببینیم که اصلا پارک دوبل چیست و چه مواقع شما به این صورت خودرو را پارک می‌کنید. پارک دوبل به معنی پارک کردن یک ماشین بین دو ماشین دیگر است. زمانی که فاصله بین دو ماشین قرار دارد و یک ماشین جلو و یک ماشین عقب پارک شده‌اند  و شما می‌خواهید در فاصله بین دو ماشین پارک کنید، باید پارک دوبل انجام دهید. لازم است در اینجا گوشزد کنیم که پارک دوبل با پارک دوبله فرق دارد. پارک دوبل به معنی این است که ماشین شما بین دو ماشین دیگر پارک شوند در حالی که پارک دوبله به معنی پارک کردن ماشین در موازت و کنار ماشین دیگر گفته می‌شود.

پارک دوبل کنار خودرو بزرگتر یا کوچکتر

اگر ماشینی که به صورت موازی کنار آن پارک می‌کنید هم اندازه است، آینه سمت راست خود را با آینه سمت چپ آن‌ها ردیف کنید. اگر ماشین بزرگتر است، ماشین خود را کمی جلوتر قرار دهید. اگر ماشین دیگر کوچکتر است، کمی بیشتر به سمت جلوی آن ماشین حرکت کنید. سپس با چرخاندن چرخ به سمت حاشیه به آرامی به عقب بر می گردید.

آیا مردم از پارک دوبل اجتناب می کنند؟

تقریبا نیمی از مردم به پارک دوبل هراسی یا ترس از پارک دوبل مبتلا هستند. شایع ترین ترسی که رانندگان دارند، ایجاد کردن ترافیک  و پس از آن ضربه زدن به ماشین دیگر است. از بین کسانی که رانندگی می کنند، تنها حدود نیمی در مهارت پارک دوبل خود بسیار مطمئن هستند.

انواع پارک خودرو

انواع پارک

سه نوع پارک رایج وجود دارد که باید به آنها توجه کنید: پارک دوبل، پارک عمودی و پارک زاویه ای، هر کدام مزایا و چالش‌های خاص خود را دارند که می توان گفت پارک زاویه ای آسانترین نوع پارک خودرو است. در پارکینگ زاویه ای گردش ملایم تری وجود دارد. نه تنها پارک کردن راحت‌تر است، بلکه سریع‌تر است. فضاهای پارک کوچک‌تر است، که این امکان را فراهم می‌کند تا تعداد پارکینگ‌های بیشتری را در همان اندازه مساحت فراهم کنید.

همچنین بخوانید: قیمت بنز در ایران و تفاوت وحشتناک با خارج

نحوه انجام پارک دوبل به 2 صورت متفاوت

روش اول و آسان پارک دوبل

 

برای اینکه انجام پارک دوبل را به ساده‌ترین صورت ممکن یاد بگیرید، این کار را به 5 مرحله کلی تقسیم کرده‌ایم.

 • ابتدا راهنمای سمت راست را روشن کرده و با فاصله عرض یک دست، کنار اتومبیل پارک شده قرار بگیرید.
 • انقدر دنده عقب بگیرید تا از داخل شیشه‌ای لچکی عقب انتهای اتومبیل کناری را ببینید و فرمان را به سمت راست بچرخانید تا قسمت عقبی ماشین وارد مکان پارک شود. این مرحله به عنوان فرمان اول در پارک دوبل شناخته می‌شود.
 • بعد از اینکه قسمت پشتی ماشین در جای خود قرار گرفت، اتومبیل ما وارد محوطه پارک دوبل شده است. حالا ایست وسط را انجام دهید. برای اینکه تمام بدنه اتومبیل را در جای خود جای دهید، به صورت لاک‌پشتی حرکت کرده و همه فرمان را به طرف چپ می‌چرخانید تا تمام اتومبیل در جای خودش قرار بگیرد. این مرحله فرمان دوم نام دارد. زمان چرخش فرمان دوم به این بستگی دارد که چقدر روی کار با فرمان تسلط داشته باشید.
 • عقب و جلو کردن اتومبیل را به اندازه‌ای ادامه می‌دهیم تا ماشین تماما در جای پارک قرار بگیرد.
 • اگر باز هم لازم بود فاصله ماشین را با ماشین‌های جلویی و پشتی تنظیم کنیم، دنده یک را زده و به صورت لاک‌پشتی جلو و عقب می‌رویم تا فاصله چرخ‌ها تنظیم شوند. معمولا در زمان آزمون‌های عملی این قسمت از متقاضی خواسته می شود.

روش دوم و متداول پارک دوبل

تشخیص فاصله پارک دوبل

وقتی وارد یک خیابان شلوغ می‌شوید و می‌خواهید جایی برای پارک پیدا کنید، احتمالا با مشکل مواجه شوید. اگر تکنیک پارک دوبل را به درستی یاد بگیرید، شانس بیشتری برای پیدا کردن جای پارک مناسب خودرو خواهید داشت. بعد از اینکه با قانون حرکت در رانندگی آشنا شدید، افسر راهنمایی و رانندگی پارک دوبل و دور یک یا دو فرمانه را از شما امتحان می‌گیرد.

اولین نکته‌ای که برای آموزش پارک دوبل صحیح باید با آن آشنا باشید، این است که فاصله بین دو ماشین را به درستی تشخیص دهید. زمانی که فاصله‌ای بین دو ماشین وجود دارد اگر این فاصله از دو برابر طول ماشین ما بییشتر باشد، یعنی آن مکان جای مناسبی برای پارک دوبل است. بعد از مدتی می‌توانید به صورت چشمی این فاصله را تشخیص دهید.

اگر فاصله بین دو اتومبیل پارک شده کمتر از 5 یا 6 متر باشد، شما نمی‌توانید به صورت دوبل ماشین را پارک کنید و باید به دنبال جای دیگری بگردید.

چه جاهایی نمی‌توانیم پارک دوبل انجام دهیم؟

مکان های ممنوع پارک خودرو

پارک دوبل از جمله مهارت‌های مهم و کاربردی در رانندگی است که استفاده از آن اصول خاص خودش را دارد. برای اینکه بتوانید این کار را به درستی انجام دهید، بهتر است بدانید که در چه مکان‌هایی باید یا نباید پارک دوبل کنید. در مکان‌های زیر پارک دوبل کردن مناسب نیستند:

 • در بزرگراه‌ها به خاطر سرعت زیاد ماشین‌ها پارک دوبل عاقلانه نیست
 • در حریم تقاطع یعنی 15 متر قبل یا بعد از هر تقاطع پارک دوبل کردن درست نیست
 • در مکان‌هایی که تابلو پارک ممنوع یا توقف ممنوع زده‌اند، طبعا نباید پارک دوبل کنید
 • در ایستگاه اتوبوس، تاکسی، و غیره نباید هیچ نوع پارکی انجام دهید
 • در جایی که فاصله بین ماشین‌ها کم است فکر پارک دوبل را از سرتان بیرون کنید

ترفندهای انجام پارک دوبل ساده

پارک دوبل ساده

برای اینکه نحوه انجام و آموزش پارک دوبل را یاد بگیرید، بهتر است اصول و نکات مربوط به آن را بدانید. در ادامه مهم‌ترین اصول پارک دوبل را می‌خوانیم.

اهمیت کنترل کامل کلاچ یا حرکت لاک‌پشتی

برای اینکه پارک دوبل را به خوبی انجام دهید، باید حرکت دادن سانتیمتری ماشین با کلاچ را کاملا بلد باشید. چرا که در غیر این صورت ممکن است با نداشتن تسلط کامل روی کلاچ ماشین با سرعت و شتاب زیادی همراه شده و نتوانید آن را کنترل کرده و به ماشین جلویی یا عقبی بزنید. راننده‌ای که بتواند پارک دوبل انجام دهد، به معنی این است که تسلط خوبی روی کنترل کلاچ دارد و در نتیجه حرکت‌های لاک‌پشتی را بلد است و می‌تواند در راه‌بندان‌ها هم با کنترل کلاچ، به خوبی ماشین را هدایت کند. به همین دلیل است که افسران راهنمایی و رانندگی، امتحان پارک دوبل را در برنامه امتحان عملی قرار می‌دهند و زمانی که متقاضی نشان داد که توانایی انجام این کار را دارد به معنی این است که در موقعیت‌های سخت دیگر هم از پس کنترل و هدایت ماشین برمی‌آید.

کنترل فرمان برای پارک دوبل

راننده‌ای که کنترل خوبی روی فرمان در دنده عقب نداشته باشد، نمی‌تواند برای چرخش فرمان، جهت را تشخیص داده و نمی‌تواند پارک دوبل را به درستی انجام دهد. پس باید بیشترین تسلط را روی فرمان داشته باشید و این هم یکی دیگر از دلایلی است که افسران راهنمایی و رانندگی بلد بودن پارک دوبل را معیار مهمی برای گرفتن گواهینامه پایه دو می‌دانند.

پارک دوبل مهم‌ترین قسمت آزمون رانندگی است

اگر تابه حال برای گرفتن گواهینامه اقدام کرده باید، می‌دانید که پارک دوبل همیشه یکی از آزمون‌های موجود است. افسران برای اینکه بدانند شما تسلط کافی روی کلاچ و فرمان را دارید، از شما پارک دوبل را امتحان می‌گیرند.

اهمیت درک گاز ترمز و هماهنگی چشم و دست در پارک دوبل

برای اینکه بتوانید پارک دوبل را به درستی انجام دهید، لازم است که هماهنگی خوبی بین چشم و دست داشته باشید. پس پارک دوبل نه تنها یک تکنیک، که اوج هماهنگی بین چشم و دست و پای راننده است و همین هماهنگی روی هماهنگ بودن تمام قسمت‌های بدن راننده تاثیر می‌گذارد.

پارک دوبله موازی چیست؟

پارک دوبله

پارک دوبله به این معنی است که شخصی اتومبیل خود را به گونه ای پارک کرده است که از حرکت اتومبیل دیگر جلوگیری می کند. پارک دوبله یکی از بسیاری از گذرگاه‌های تقلبی رانندگی است که می‌تواند شما را در آب داغ بیاندازد، برای توصیف اقدامات کسانی است که تصمیم می‌گیرند موازی خودرویی که قبلاً در حاشیه پارک شده پارک کنند، اختصاص دارد، اما این تنها نمونه نیست. کاربرد دیگر اصطلاح پارکینگ دوبله، اشاره به پارک در بیش از یک پارکینگ است. مهم نیست که چگونه پارک دوبله را انتخاب می کنید، اقدامات شما به احتمال زیاد با مخالفت مشهود رانندگان دیگر روبرو خواهد شد. اغلب اوقات، بلیطی را در شیشه جلوی خود پیدا می کنید، یا بدتر از آن، می توانید وسیله نقلیه خود را یدک بکشید! پارک دوبله می تواند در شرایط مختلف اتفاق بیفتد:

پارک دوبله در خیابان

این نوع پارک دوبله غیرقانونی است و می توانید بابت آن جریمه شوید. پارک دوبله در خیابان به این معنی است که ماشین خود را به موازات ماشینی که در کنار خیابان پارک شده است پارک می کنید. پارک دوبله در این شرایط به این معنی است که ماشین پارک شده در کنار حاشیه نمی تواند حرکت کند زیرا توسط ماشین شما مسدود شده است و اغلب اتومبیل شما نیز جریان ترافیک را مسدود می کند. متأسفانه، پارک دوبله در خیابان در شهرهای بزرگتر بسیار رایج است.

پارک دوبله در گاراژهای پارکینگ

در این شرایط از پارکینگ دوبله استفاده می شود تا بتوان تا حد امکان بیشترین خودروها را در پارکینگ ها پارک کرد. این وضعیت متفاوت از خیابان است، زیرا در این شرایط اتومبیل ها توسط کارمندان پارک می شوند. کارمند کلید همه ماشین ها را نگه می دارد. اگر یکی نیاز به پیاده شدن داشته باشد و توسط ماشین دیگری مسدود شود، کارمند به سادگی کلید هر دو ماشین را می‌آورد و ماشینی را که دیگری را مسدود می‌کند حرکت می‌دهد.

اگر دوبله پارک کنید چه اتفاقی می افتد؟

به دلیل خطراتی که می تواند از پارک دوبله ظاهر شود، تقریباً در همه جا غیرقانونی است. قوانین پارک دوبله به عنوان یک تخلف راهنمایی و رانندگی درج شده است که جریمه نقدی یا حتی یدک کشی دارد. پارک کردن وسیله نقلیه خود در کنار وسیله نقلیه دیگری که به درستی در خیابان پارک دوبل شده است، به گونه ای که مانع از خروج آن وسیله نقلیه از فضای خود شود یا مانع از جریان ترافیک شود، غیرقانونی است. برای بازدارندگی مردم از انجام این کار، در اکثر مکان‌ها به عنوان تخلف راهنمایی و رانندگی درج شده است.

خلاصه مطلب در 5 مرحله آسان

خلاصه آموزش

 1. یک جای پارک به اندازه کافی بزرگ پیدا کنید
 2. ماشین خود را به موازات ماشین جلویی قرار دهید
 3. فرمان را کاملا به سمت راست بچرخانید و شروع به عقب رفتن کنید
 4. بعد از دیدن چراغ عقب فرمان خود را به چپ بچرخانید و به عقب برگردانید
 5. چرخ های خود را صاف کنید و به سمت جلو در موقعیت خود حرکت کنید.

 

پرسش و پاسخ

آیا پارک دوبل سخت است؟

پارک دوبل به عنوان دشوارترین مانور از بین چهار مانور برای رانندگان مشهور است. برای هر راننده ای، حتی پس از تمرین زیاد، در واقع، این سخت ترین مانور برای بیشتر افراد باقی می ماند. متأسفانه، این احتمال قوی وجود دارد که در آزمون رانندگی شما نیز مطرح شود.

چقدر فضا برای پارک دوبل نیاز داریم؟

فضایی که برای پارک کردن ماشین نیاز داریم به اندازه دو طول ماشین یا حدود 8 متر است.

در چه فاصله‌ای از حریم تقاطع می‌توان پارک دوبل کرد؟

در 15 متر قبل و 15 متر بعد از حریم تقاطع پارک دوبل ممنوع است.

در حین پارک دوبل، همیشه اطراف خود را از نظر افراد، دوچرخه سواران و سایر خودروها بررسی کنید پارک دوبل با دوربین دید عقب یا پشتیبان بسیار آسان تر است. اگر ماشین شما ندارد، خودتان یک دوربین دید عقب نصب کنید. این مطلب توسط تیم آذین بلاگ تهیه و منتشر شد.

منابع:
azinblog.ir
driving-tests.org/beginner-drivers/how-to-parallel-park/
wikihow.com/Parallel-Park

نظر شما

 • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
 • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
رفتن به ابتدای صفحه