امروز: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
وبلاگدهی و سابدایرکتوری آذین بلاگ

آشنایی با درجه بندی NLGI گریس شل گادوس

متفرقه تاریخ انتشار: 24/06/03 بدون نظر   15 بازدید

اندازه فونت    
آشنایی با درجه بندی NLGI گریس شل گادوس

گریس شل گادوس از انواع گریس تولیدی توسط شرکت شل می باشد که در دو نوع نسوز و معمولی در بازار عرضه می شود. همچنین این نوع گریس ها را می توان بر اساس پایه های روغن مصنوعی و معدنی نیز دسته بندی نمود. هریک از انواع گریس شل گادوس می توانند با درجه بندی خاصی تولید شوند که مهمترین نکات مربوط به آن را در این صفحه بیان خواهیم کرد.

درجه بندی گریس ها به چه معناست؟

درجه بندی گریس های صنعتی معمولا با دو معیار NLGI و روغن پایه بررسی می شود که انواع گریس شل گادوس نیز از این قاعده مستثنا نیستند. اما معمولا منظور از درجه بندی گریس ها، میزان سفت بودن و قوام آن ها است که با شاخص NLGI ارزیابی می شود. NLGI مخفف National Lubricating Grease Institute است که نام موسسه ملی گریس های روانکار در آمریکا می باشد. این موسسه در سال 1933 تاسیس شد و به عنوان یک سازمان با هدف ترویج تحقیق، توسعه و آموزش در زمینه گریس ها فعالیت می کند.

یکی از مهمترین وظایف NLGI، ایجاد و حفظ استانداردهای صنعتی برای گریس های صنعتی است. این استانداردها شامل روش های آزمایش برای تعیین خواص گریس ها مانند قوام، ویسکوزیته، پایداری حرارتی و مقاومت در برابر آب می شود.

درجه بندی NLGI گریس چیست؟

همانطور که گفته شد، شاخص NLGI گریس میزان سفت بودن و قوام یک گریس را مشخص می کند. بر اساس این شاخص گریس ها با درجاتی از 000 تا 6 مشخص می شوند که نوع 000 روان ترین یا رقیق ترین و گریس هایی با nlgi عدد 6، سفت ترین یا غلیظ گریس ها هستند.

برای اندازه گیری این درجه بندی، از دستگاهی به نام نفوذ سنج مخروطی استفاده می شود. این دستگاه میزان نفوذ مخروطی استاندارد گریس را، در دمای اتاق اندازه گیری می کند. هرچه عدد NLGI بیشتر باشد، گریس سفت تر و نفوذپذیری آن کمتر خواهد بود.

درجه بندی NLGI گریس شل گادوس

همانطور که ذکر شد، گریس های شل گادوس دسته‌ای از گریس های تولیدی کمپانی شل هستند که هریک دارای شاخص NLGI خاصی می باشند. در ادامه برخی از مهمترین گزینه های گریس شل گادوس را مختصرا معرفی کرده و عدد NLGI آن ها را ذکر می کنیم.

1. گریس Shell Gadus S2 V220

گریس شل Shell Gadus S2 V220، یک گریس لیتیومی با کیفیت بالا و چند منظوره است. این محصول با استفاده از روغن پایه معدنی با ویسکوزیته بالا و غلیظ کننده صابون لیتیوم هیدروکسی استئارات ساخته می شود. همچنین گریس شل Shell Gadus S2 V220 دارای افزودنی های ویژه جهت افزایش عملکرد آن در شرایط مختلف است.

این گریس لیتیومی با درجه بندی NLGI 2 است که برای یاتاقان های عمومی صنعتی، یاتاقان های چرخ و یاتاقان های پمپ مناسب می باشد.

2. گریس Shell Gadus S3 V46

ویژگی های گریس شل Shell Gadus S3 V46 نیز بسیار شبیه به گریس شل Shell Gadus S2 V220 می باشد. این گریس با پایه لیتیوم و کیفیت بالا و که با استفاده از روغن پایه معدنی با ویسکوزیته بالا و غلیظ کننده صابون لیتیوم هیدروکسی استئارات ساخته شده است. از گریس Shell Gadus S3 V46 معمولا برای کاربردهای سنگین با بارهای زیاد و سرعت های پایین استفاده می شود. این ویژگی ها، ایده آل برای یاتاقان های ماشین آلاتی مانند پرس ها، نوردها و تجهیزات ساختمانی سنگین است.

دیگر تفاوت این دو محصول، در درجه بندی NLGI آن ها است. گریس Shell Gadus S3 V46 دارای شاخص NLGI 3 می باشد که نشان می دهد از مدل Gadus S2 V220 کمی غلیظ تر است.

3. گریس Shell Gadus SP EP

گریس Shell Gadus SP EP یک گریس کمپلکس صابونی با کیفیت بالا و چند منظوره است که با استفاده از روغن پایه معدنی با ویسکوزیته بالا و غلیظ کننده کمپلکس صابونی لیتیوم ساخته شده است. شاخص NLGI گریس شل گادوس Shell Gadus SP EP نیز عدد 2 می باشد.

4. گریس Shell Gadus AX EP

گریس Shell Gadus AX EP نیز مانند دو مورد اول یک گریس لیتیوم با کیفیت بالا و چند منظوره است که با استفاده از روغن پایه معدنی با ویسکوزیته بالا و غلیظ کننده صابون لیتیوم هیدروکسی استئارات تولید می شود. اما تفاوت این گریس با دو مورد اول در عدد NLGI 1 آن می باشد که نشان می دهد این گریس رقیق تر است.

اهمیت درجه بندی NLGI در انتخاب گریس

درجه بندی گریس

انتخاب گریس مناسب با درجه NLGI صحیح و مطابق با کاربرد شما، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا بر عملکرد و طول عمر گریس و همچنین بر عملکرد صحیح تجهیزات شما تأثیر می گذارد. در ادامه برخی از مهمترین دلایلی که توجه به درجه NLGI گریس را مهم می سازند بیان می کنیم.

1. تفاوت در توانایی نفوذ و روانکاری

گریس ها با NLGI پایین تر (روان تر) به راحتی در فضاهای باریک و یاتاقان هایی با سرعت بالا جریان می یابند و در دماهای پایین نیز عملکرد بهتری دارند. در حالی که گریس ها با NLGI بالاتر (سفت تر) برای یاتاقان هایی با بار سنگین و سرعت کم مناسب هستند و در برابر نشت از یاتاقان ها در دماهای بالا بهتر، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند.

2. تفاوت در محافظت از یاتاقان ها

گریس مناسب با NLGI صحیح، می تواند از یاتاقان ها در برابر سایش و خوردگی محافظت کند. گریس های خیلی روان ممکن است در برابر بارهای سنگین یا ضربه ها، محافظت کافی را ارائه ندهند. در حالی که گریس های خیلی سفت ممکن است حرکت یاتاقان را محدود کرده و باعث ایجاد اصطکاک و گرمای بیش از حد شوند.

بنابر این جهت انتخاب گریس مناسب، حتما باید نوع نیاز تجهیزات خود را بدانید و یا با متخصصان این امر، مانند کارشناسان فروش وب سایت فیدار اویل مشورت کرده تا مناسب ترین گریس را با توجه به نیازهای تجهیزات و دستگاه های شما پیشنهاد دهند.

3. سازگاری با تجهیزات

برخی از تجهیزات، برای کار با گریس های دارای NLGI خاص طراحی شده اند. استفاده از گریس با NLGI نامناسب در این دستگاه ها می تواند به یاتاقان ها و سایر اجزای تجهیزات آسیب برساند.

اگر قصد دارید برای تجهیزات خود اقدام به خرید گریس شل گادوس یا هر نوع روغن روانکاری صنعتی نمایید، باید به مراکز فروش روغن صنعتی معتبر مانند fidaroil.com مراجعه نمایید. مراجعه به فروشگاه های نامعتبر، امکان خرید محصولات تقلبی و کم کیفیت را افزایش داده و این امر می تواند آسیب های جدی به تجهیزات شما وارد نماید. فیدار اویل با سال ها تجربه در زمینه فروش انواع روانکارهای صنعتی و ضد یخ، می تواند مرجع مطمئنی جهت تهیه این محصولات برای صنایع مختلف باشد.

برچسب ها:

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
رفتن به ابتدای صفحه