امروز: ۲۴ تیر ۱۴۰۳
وبلاگدهی و سابدایرکتوری آذین بلاگ

راهنمای خرید دیسک و صفحه کلاچ برای پراید

متفرقه تاریخ انتشار: 24/06/17 بدون نظر   46 بازدید

اندازه فونت    
راهنمای خرید دیسک و صفحه کلاچ برای پراید

دیسک و صفحه پراید یک وظیفه مهم در خودرو برعهده دارد و آن هم قطع و وصل کردن نیروی موتور به گیربکس است. شاید برای بسیاری از رانندگان خودرو این سوال پیش بیاید که چرا با وجود عملکرد موتور برای رانندگی، لازم است که نیروی آن قطع شود؟ در همه مواقع و شرایط ضرورتی برای حرکت خودروی شما نیست. گاهی اوقات باید پشت چراغ قرمز بایستید و یا در کنار خیابان پارک کوتاه مدت داشته باشید. در چنین مواقعی، باید نیروی موتور به سمت گیربکس قطع شود تا امکان ایستادن ماشین شما وجود داشته باشد. با توجه به اهمیت و عملکرد بسیار مهم این قطعه در خودروی پراید، حتما باید برای خرید دیسک و صفحه کلاچ برای پراید به نکات مهمی توجه داشته باشید. در این مقاله یدک پارت به هر آن چیزی که به شما برای خرید دیسک و صفحه خوب برای پراید کمک می کنند، اشاره می کنیم.

راهنمای خرید دیسک و صفحه

راهنمای انتخاب و خرید دیسک و صفحه پراید 

قطعه مهمی که می تواند عمر بسیار زیادی در خودروهای پراید داشته باشد، دیسک و صفحه کلاچ است. این قطعه از بلبرینگ کلاچ، دیسک کلاچ و صفحه کلاچ تشکیل شده است. برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ پراید، حتما باید موتور باز شود و این قطعه در فضای مناسب اختصاص داده شده در موتور نصب گردد. دیسک و صفحه کلاچ برای پراید نقش حیاتی و مهمی را ایفا می کند و می تواند روی رانندگی شما و همچنین سهولت در رانندگی تاثیرگذار باشد. پس کیفیت این قطعه و تعویض به موقع آن حائز اهمیت است.

نکات مهمی برای خرید دیسک و صفحه کلاچ پراید مهم هستند که باید به آن ها توجه داشته باشید. به مرور در مقاله به تمامی موارد مهمی که باید برای خرید این قطعه مد نظر داشته باشید، اشاره می کنیم. فقط توجه کنید که این قطعه مهم به دلیل اینکه وظیفه قطع و وصل کردن نیرو از موتور به گیربکس را دارد، باید حتما با کیفیت بالا خریداری شود. در غیر این صورت در حین تعویض دنده، حرکت خودرو و شتاب دادن به آن دچار مشکل خواهید شد.

تناسب دیسک و صفحه کلاچ برای انواع پراید

اولین و مهم ترین نکته قبل از خرید دیسک و صفحه کلاچ برای پراید، در نظر گرفتن تناسب دیسک و صفحه کلاچ برای نوع خودرو است. این قطعات ساختار متفاوتی دارند و باید با توجه به نوع خودرو، هر یک از آن ها را سفارش داد. اکثر دیسک و صفحه هایی که برای پراید طراحی می شوند، متناسب با انواع پراید هستند. اما برخی از آن ها نیز به دلیل ساختار خاص خودشان، ممکن است برای تمامی ماشین های پراید مناسب نباشد.

معمولا برای وانت پراید و پراید 151 چنین استثنائاتی وجود دارد. در صورتی که دارای این دو نوع پراید هستید، حتما قبل از اینکه دیسک و صفحه را برای ماشین خودتان بخرید، مطمئن شوید که دیسک و صفحه متناسب با نوع پراید شما است و بعد از آن سفارش خودتان را ثبت نمایید.

تناسب دیسک و صفحه کلاچ پراید

ویژگی های بهترین دیسک و صفحه پراید 

انتخاب بهترین دیسک و صفحه پراید  از نظر یدک پارت به منزل عمر مفید بالای این قطعه در ماشین پراید و همچنین بالا بودن کیفیت آن است. قطعاتی مانند دیسک و صفحه پراید زمانی می توانند عملکرد مناسبی از خود نشان دهند که با بهترین مواد اولیه، فلزات و … ساخته شده باشند. اگر به ساختار دیسک و صفحه دقت کرده باشید، حتما متوجه دو لایه بودن این قطعه و وجود گوشت در وسط آن شده اید. روی دیسک و صفحه نیز چند فنر وجود دارند که می توانند دوبل یا ساده باشند.

در وسط دیسک و صفحه پراید یک قطعه فلزی گرد است که بسته به نوع آن می تواند ثابت یا متحرک در نظر گرفته شود. مدل های متحرک این قطعه می توانند لرزش و ارتعاش بیشتری را خنثی کنند. اما مدل های ثابت این قابلیت را ندارند. در صورت خرید حضوری و مشاهده این قطعات به صورت نزدیک، اگر نیاز به خرید دیسک و صفحه پراید با بخش وسطی ثابت داشتید، باید حتما آن بخش را بررسی کنید که حرکت نداشته باشد. هر گونه حرکت حتی اندک باعث مختل شدن عملکرد این قطعه در خودروی شما خواهد شد. در ادامه شما را با ویژگی های بهترین دیسک و صفحه کلاچ برای پراید که باید در هنگام خرید به آن ها توجه کنید، اشاره می نماییم.

 • داشتن فنرهای باکیفیت
  فنر یکی از مهم ترین اجزا در دیسک و صفحه کلاچ محسوب می شود که هم در کاهش ارتعاش خودرو موثر است، هم می تواند نیرو را راحت تر از موتور به گیربکس منتقل و قطع کند. فنرهایی که برای دیسک و صفحه پراید مورد استفاده قرار می گیرند، به دو دسته فنرهای دوبل و تکی تقسیم بندی می شوند. فنرهای دوبل باکیفیت تر هستند، چرا که یک فنر نیز در داخل فنر اصلی در آن ها وجود دارد و فشرده شدن فنر را ساده تر می کند.
 • تعداد فنر
  مورد دیگری که باید در مورد فنر دیسک و صفحه کلاچ برای پراید بدانید، تعداد این قطعه است. در حال حاضر اکثر دیسک و صفحه های موجود در بازار دارای 3 یا 4 فنر هستند. اما برخی از مدل های این قطعات نیز به صورت 6 فنره طراحی شده اند که قدرت تعویض دنده را چندین برابر بهبود می بخشند. در هنگام خرید بهترین دیسک و صفحه کلاچ باید باید حتما به وجود فنرهای باکیفیت و تعداد فنرها توجه داشته باشد.
 • داشتن گوشت مناسب با ضخامت بالا
  مورد دیگری که باید در هنگام خرید دیسک و صفحه کلاچ برای پراید توجه داشته باشید، گوشت مناسب این قطعه است. در فاصله میان دیسک و صفحه باید یک گوشت مناسب که معمولا از جنس آزبست است، وجود داشته باشد. هر چقدر ضخامت این گوشت بیشتر باشد، دوام آن قطعه نیز افزایش پیدا می کند. برخی از دیسک و صفحه های دست دوم و بی کیفیت، دارای گوشت با ضخامت پایینی هستند و عمر مفید بسیار کمتری دارند.
 • ساخته شدن با بهترین متریال ها
  دیسک و صفحه کلاچ برای پراید، باید با بهترین متریال ها ساخته شده باشد. البته که تشخیص متریال خوب برای این قطعه کار شما نیست و با کمک تعمیرکاران می تواند تا حدی این موضوع را متوجه شوید. فلزاتی مانند آهن، آلیاژ تیتانیوم یا آلومینیوم در این دیسک و صفحه ها به کار می روند که باید کیفیت مرغوبی داشته باشند.

ویژگی بهترین دیسک و صفحه پراید

بهترین برند دیسک و صفحه کلاچ برای پراید 

شناسایی بسیاری از ویژگی های بهترین دیسک و صفحه کلاچ برای پراید به آسانی قابل انجام نیست. در حال حاضر بهترین کاری که می توانید برای خرید دیسک و صفحه کلاچ برای پراید انجام دهید این است که به برند معتبر تولید کننده دیسک و صفحه کلاچ پراید توجه داشته باشید. در حال حاضر برندهای متنوعی اقدام به تولید این قطعه می کنند که هر کدام مشخصات خاص خودشان را دارند. در ادامه اشاره ای به برندهای برندهای تولید کننده این قطعه می کنیم.

 • برند عظام: یکی از برندهای ایرانی معتبر در زمینه تولید دیسک و صفحه کلاچ برای پراید، برند عظام است. این برند ایرانی فعالیت خود را از حدود 30 سال پیش آغاز و تا به امروز توانسته محصولات بسیار باکیفیتی را به شما عرضه کند. دیسک و صفحه عظام پراید در دو مدل معمولی و ارتقا یافته به فروش می روند. دیسک و صفحه های معمولی دارای 4 فنر و دیسک و صفحه های ارتقاع یافته دارای 6 فنر هستند که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند.
 • برند سکو: برند سکو یک برند کره ای در حوزه تولید دیسک و صفحه کلاچ برای پراید است. این برند محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب عرضه می کند. دیسک و صفحه های این برند دارای ماندگاری و دوام بسیار بالایی هستند. 4 فنر دوبل در داخل این دیسک و صفحه به کار رفته اند که قدرت انتقال بسیار بالایی را فراهم می کنند.
 • برند والئو: والئو جزء برندهای معروف در زمینه تولید دیسک و صفحه کلاچ است که محصولات خود را از دو مبدا کره و فرانسه به بازار عرضه می کند. دیسک و صفحه های کلاچ پراید برند والئو از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و همه آن ها با 4 فنر به شما عرضه می شوند. به کار رفتن بهترین فلزات و آلیاژها در داخل دیسک و صفحه های این برند باعث شده تا آن ها به یکی از بهترین انتخاب ها تبدیل شوند.
 • برند دایکن: دایکن یکی از برندهای تولید کننده دیسک و صفحه کلاچ برای پراید است که توانسته محصولات خود را با کیفیت بالا عرضه کند. این برند ژاپنی تنها برندی است که دیسک و صفحه کلاچ پراید را به صورت 3 فنره به شما عرضه می کند.

زمان تعویض دیسک و صفحه پراید 

توجه به زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ برای پراید نیز از جمله مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. حتی اگر بهترین دیسک و صفحه پراید را روی خودروی خودتان نصب کرده باشید، باز هم روزی نیاز به تعویض آن ها خواهید داشت. اکثر تعمیرکاران با توجه به تجربه خود در مورد عمر مفید این قطعات توضیح می دهند که افراد باید هر 40 الی 70 هزار کیلومتر دیسک و صفحه خود را عوض کنند. ممکن است در صورت باکیفیت بودن دیسک و صفحه و رانندگی مناسب فرد، عمر مفید این قطعه به 80 هزار کیلومتر نیز برسد.

بسته به میزان رانندگی شما، طول عمر دیسک و صفحه پراید از نظر زمانی متفاوت است. در برخی از مواقع لازم است که این قطعات را زودتر از 1 سال و نیم عوض کنید، اما در بعضی از مواقع نیز عمر مفید آن ها به بیشتر از 2 سال نیز خواهد رسید. نکته مهم اینجاست که تکیه بر این بازه زمانی و کیلومتری برای انتخاب بهترین زمان تعویض دیسک و صفحه پراید چندان عاقلانه نیست. چرا که ممکن است با توجه به نحوه رانندگی، احتمال خرابی زودهنگام این قطعه وجود داشته باشد. حتی در برخی از موارد افراد نیازی به تعویض این قطعه تا 70 یا 80 هزار کیلومتر هم نخواهند داشت. پس در نظر گرفتن علائم خرابی دیسک و صفحه پراید برای تعویض این قطعه بسیار مهم است.

زمان تعویض دیسک و صفحه پراید

علائم خرابی دیسک و صفحه کلاچ پراید

خرابی دیسک و صفحه پراید می تواند علائم مختلفی را به همراه داشته باشد. بهترین زمان تعویض این قطعه، زمانی است که علائم خرابی آن را مشاهده کنید که در ادامه مقاله یدک پارت به آن ها اشاره می کنیم:

 • کاهش سرعت ماشین: یکی از مهم ترین مواردی که نشان می دهد دیسک و صفحه کلاچ شما خراب شده است، کاهش سرعت ماشین است. اگر با بالا رفتن دور موتور، سرعت خودرو افزایش پیدا نمی کند؛ احتمال خرابی و تمام شدن این قطعه وجود دارد.
 • شتاب گیری مشکل دار ماشین: شتاب نگرفتن ماشین به ویژه در هنگام شروع حرکت می تواند برعهده دیسک و صفحه کلاچ باشد. اگر ماشین مانند گذشته شتاب ندارد، حتما به خرابی و تمام شدن دیسک و صفحه کلاچ پراید شک کنید.
 • تعویض دنده با سر و صدای زیاد: اگر دیسک و صفحه پراید تمام شده باشد، نیرو را به خوبی از موتور به گیربکس قطع نمی کند. این موضوع باعث می شود تا در هنگام تعویض دنده سر و صدای بسیار زیادی به گوش برسد.
 • کم آوردن ماشین در سربالایی ها: اگر ماشین در هنگام رانندگی در سربالایی ها کم می آورد، احتمال اینکه دیسک و صفحه خراب شده باشد، وجود دارد.
 • خاموش نشدن ماشین در دنده بالا: اگر با دنده 2 و 3 حرکت می کنید، ولی خودرو خاموش نمی شود و یا حتی بدون فشار دادن پا روی پدال گاز، ماشین هنوز روشن است، احتمال خرابی دیسک و صفحه وجود دارد.

نکات خرید دیسک و صفحه کلاچ برای پراید

آیا امکان کوبیدن دیسک و صفحه و استفاده مجدد از آن وجود دارد؟
بعضی از افراد به جای اینکه به فکر خرید دیسک و صفحه کلاچ برای پراید باشند، قصد کوبیدن دیسک و صفحه و استفاده مجدد از آن را دارند. بعضی از تعمیرکاران نیز از صفحه های جدید استفاده می کنند که کیفیت آن ها مورد ابهام است، ولی به ادعای تعمیرکاران، آن ها با بهترین کیفیت و با برندهای کره ای، فرانسوی و … به شما ارائه می شوند.

واقعیت این است که کوبیدن دیسک و صفحه کلاچ برای پراید و استفاده مجدد از آن، امکان پذیر است. اما این یک راه حل موقتی برای رفع مشکل درست کار نکردن دیسک و صفحه خودرو می باشد. با انجام این کار باید دستمزد زیادی را به تعمیرکار پرداخت کنید تا یک بار موتور را باز کند و دیسک و صفحه را در جای مناسب قرار دهد. اما پس از گذشت چند وقت مجددا دیسک و صفحه شما به درستی کار نمی کند و مجبور می شوید دوباره آن را تعویض کنید.

در چنین شرایطی هزینه و زمان زیادی از سوی شما برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ پراید پرداخت می شود که شاید لزومی به پرداخت آن نبوده است. از این رو پیشنهاد کارشناسان و تعمیرکاران مجرب و دلسوز این است که هرگز دیسک و صفحه کلاچ را تعمیر نکنید و از همان ابتدا برای صرفه جویی در زمان و هزینه، یک دیسک و صفحه باکیفیت بخرید و روی خودروی خودتان نصب نمایید. در این صورت لزومی ندارد که 2 بار دستمزد تعویض صفحه کلاچ را به تعمیرکار پرداخت کنید.

دیسک و صفحه کلاچ

سخن پایانی 

نیاز به استفاده از بهترین دیسک و صفحه کلاچ برای پراید برای همه افراد احساس می شود. اینکه بتوانید این قطعه را با کیفیت بالا روی خودرو نصب کنید تا اینکه بتواند تا چندین هزار کیلومتر عملکرد خوبی از خود نشان دهد، بسیار مهم است. در حال حاضر مراکز فروش اینترنتی دیسک و صفحه کلاچ پراید در تلاش هستند که محصولات را با بهترین کیفیت به شما عرضه کنند. به دلیل حذف واسطه ها، قیمت اعلام شده در این فروشگاه ها نیز بسیار پایین می باشد.

خرید دیسک و صفحه کلاچ پراید از طریق سایت یدک پارت که یکی از بهترین سایت های فروش اینترنتی لوازم یدکی خودرو است، قابل انجام بوده و شما می توانید این قطعه را با بهترین کیفیت و ضمانت اصل از طریق سایت سفارش دهید. برای مقایسه قیمت و مشاهده مدل های دیسک و صفحه کلاچ پراید می توانید به سایت یدک پارت به آدرس اینترنتی yadakpart.com مراجعه نمایید.

سوالات متداول 

چطور بفهمیم دیسک و صفحه ما تمام شده است؟

با توجه به علائم تمام شدن دیسک و صفحه، می توانید زمان خرید دیسک و صفحه جدید را تعیین کنید. دیسک و صفحه های تمام شده باعث کاهش زور موتور و افزایش دور آن بدون شتاب دادن به خودرو می شوند و در عین تعویض دنده را سخت تر می کنند.

اگر دیسک و صفحه مشخصات ذکر شده را نداشت، چه کنیم؟

در صورت خرید حضوری، حتما موارد ذکر شده را بررسی کرده و اگر مطابق با توضیحات داده شده نبود، دیسک و صفحه را به فروشنده تحویل دهید. ولی برای خرید اینترنتی بهترین راه انتخاب یک مرجع معتبر جهت خرید دیسک و صفحه است.

بهترین دیسک و صفحه برای پراید وانت کدام است؟

برند سکو یک برند کره ای تولید کننده دیسک و صفحه برای پراید وانت است که محصولات خود را با کیفیت بالا عرضه می کند. به غیر از این برند، می توانید از برند عظام نیز برای خرید دیسک و صفحه پراید کمک بگیرید.

نظر شما

 • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
 • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
رفتن به ابتدای صفحه