امروز: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
وبلاگدهی و سابدایرکتوری آذین بلاگ

بررسی علائم خرابی میل موجگیر

متفرقه تاریخ انتشار: 24/06/08 بدون نظر   14 بازدید

اندازه فونت    
بررسی علائم خرابی میل موجگیر

میل موجگیر ماشین به چرخ‌ها کمک می‌کند تا به ارتفاع اولیه خود بازگردند تا تعادل خودرو کمک کند. سالم بودن این قطعات در ماشین باعث حرکت مناسب چرخ‌ها و هدایت‌پذیری بیشتر آن‌ها توسط فرمان می‌شود. ما در این مقاله به بررسی علائم خرابی میل موجگیر پرداخته و پس از ارائه نکاتی درباره نحوه تعویض آن‌ها، بهترین مارک میل موجگیر در ایران را معرفی خواهیم کرد.

علائم خرابی میل موجگیر

میل موجگیر در ماشین چه کاری انجام می‌دهد؟

میل تعادل (‌Stabilizer، Sway Bar، Anti Roll Bar) یا به‌اصطلاح مکانیک‌ها میل موجگیر شبیه فنرهای پیچ‌دار است که با مقاومت در برابر چرخش، به چرخ‌های ماشین کمک می‌کند تا به موقعیت اولیه خود بازگردند.

میل موجگیر به موازات محور حرکت می‌کند و از دو طرف به بازوهای کنترل متصل می‌شود. همچنین به شاسی خودرو متصل است. این کار باعث اتصال دو طرف سیستم تعلیق به هم می‌شود.

میل موجگیر در ماشین چه کاری انجام می‌دهد

علائم خرابی میل موجگیر

علائم خرابی میل موجگیر همیشه منحصربه‌فرد نیستند و ممکن است به دلایل دیگری نیز رخ دهند. درصورتی‌که یک یا چند مورد از علائم زیر را مشاهده کردید، باید میل موجگیر را بررسی کنید:

1- افزایش کج شدن بدنه ماشین در پیچ‌ها

با بودن میل موجگیر بدنه خودرو هنگام چرخش زیاد از محور خود خارج نمی‌شود. جدای از ایمنی میله موجگیر به جلوگیری از هم‌راستایی چرخ‌ها کمک و برای حفظ چسبندگی بهتر در جاده کار می‌کنند.

هنگام پیچیدن، وسیله نقلیه شما به دلیل عدم تعادل مناسب توسط میل موجگیر، بیشتر روی چرخ‌های خارجی خم و بیش از حد به سمت بیرون منحرف می‌شود.

2- شعاع گردش بسیار تنگ در پیچ‌ها:

این امر به دلیل کاهش پایداری ناشی از خرابی میل موجگیر است. میل موجگیر کمک می‌کند تا بار خودرو به‌طور مساوی روی چرخ‌ها توزیع شود. به‌بیان‌دیگر هنگام گردش خودرو، وزن کمتری به خارج لاستیک‌ها منتقل می‌شود. توزیع وزن مناسب به معنای گردش کارآمدتر و کاهش خطر ناشی از نیروهای گریز از مرکز و کششی است.

3- شنیدن سروصدای زیاد از سیستم تعلیق

هنگامی‌که میل موجگیر آسیب‌دیده یا فرسوده باشد، ایجاد صداهای کلنگی و تق‌تق رایج است. شنیدن صدای جغجغه هنگام رانندگی معمولاً به دلیل یک قطعه لق یا آسیب‌دیده در سیستم تعلیق خودرو ایجاد می‌شود. یکی از دلایل رایج این صدا، لق بودن اتصال میل موجگیر و بوش‌ها یا اتصالات انتهایی آن است که میل موجگیر را به بازوی کنترل وصل می‌کند . دلیل دیگر می‌تواند خرابی کمک‌فنر یا ستون باشد.

4- فرسودگی ناهموار لاستیک چرخ‌ها

یکی از نشانه‌های مهم خرابی میل موجگیر، سایش غیرعادی لاستیک است، زیرا در هنگام پیچیدن وزن غیرعادی روی لبه بیرونی لاستیک وارد می‌شود.

تشخیص زودهنگام این علائم می‌تواند به شما در جلوگیری از تعمیرات پرهزینه‌تر در آینده و بازگرداندن سریع خودرو به حالت عادی کمک کند.

فرسودگی ناهموار لاستیک چرخ‌ها

میل موجگیر خراب چه اثراتی روی ماشین می‌گذارد

در خودروی شما حتی اگر از بهترین مارک میل موجگیر هم استفاده شده باشد، عدم بررسی‌های دوره‌ای و باخبر نبودن از کارکرد درست آن می‌تواند ایمنی و عملکرد خودروی شما را به‌شدت کاهش دهد. میل موجگیر خراب می‌تواند عوارض زیر را به همراه داشته باشد:

 • افزایش خطر واژگونی
 • ناپایداری خودرو
 • فرسودگی زودرس لاستیک چرخ‌ها
 • آسیب به اجزای سیستم تعلیق
 • سروصدای آزاردهنده
 • تجربه رانندگی ناخوشایند و خطرناک

تعویض و تعمیر میل موجگیر ماشین چه قدر طول می‌کشد؟

زمان لازم برای تعویض یا تعمیر میل موجگیر بستگی به خودرو و شدت مشکل دارد. به‌طورکلی، این زمان از چند ساعت تا نیم روز بسته به مهارت مکانیک ممکن است به طول بینجامد.

قیمت انواع میل موجگیر چه قدر است؟

قیمت میل موجگیر بسته به مدل خودرو، اینکه فابریک باشد یا نه و جلوی ماشین استفاده شود یا برای چرخ های عقب ممکن است در فروشگاه‌های مختلف کمی متفاوت باشند.

به طوری کلی قیمت میل موجگیرهای فروشگاه لوازم یدکی دکترچینی از 200 هزارتومان تا 1 میلیون تومان میی‌باشد.

آموزش تعویض میل موجگیر خودرو

پس از جمع‌آوری ابزار و قطعات موردنیاز (جک و پایه جک، آچار چرخ، روان کننده چندمنظوره، جعبه آچار، جغجغه، انبر قفلی یا انبردست، دستکش و عینک ایمنی و آچار گشتاور) نوبت به تعویض میل موجگیر می‌رسد. در ادامه مراحل تعویض میل موجگیر را مرور می‌کنیم:

1. بالا بردن خودرو

ماشین خود را روی سطحی صاف و هموار پارک کنید. با استفاده از جک، چرخ سمتی که میل موجگیر آن را تعویض می‌کنید را بلند کنید. برای ایمنی خودتان هرگز زیر خودرویی که فقط با جک نگه داشته شده کار نکنید، زیرا ممکن است جابجا شود یا سقوط کند. حتماً از پایه جک برای نگه‌داشتن ایمن خودرو استفاده کنید.

2. پیدا کردن میل موجگیر

اگر قطعه جدید را در دست دارید، پیدا کردن میل موجگیر قدیمی کار سختی نیست. میل موجگیر انواع مختلفی دارد و ممکن است با یک میله و مهره مستقیم یا یک اتصال توپی کوچک بسته شود. برای دیدن بهتر و داشتن فضای کار کافی، بهتر است چرخ را با آچار چرخ باز کنید.

3. باز کردن میل موجگیر قدیمی

سخت‌ترین قسمت کار، جدا کردن میل موجگیر قدیمی است.  ابتدا روی بست های هر دو سر میل موجگیر، مقداری روان کننده چندمنظوره اسپری کنید و بگذارید حداقل 5 دقیقه بماند تا اثر کند.

ممکن است هنگام برای باز کردن، میل موجگیر یا اتصال توپی شروع به چرخیدن می‌کند. یک انبر قفلی را محکم روی میل موجگیر یا اتصال توپی نگه دارید تا از چرخیدن آن جلوگیری کنید. سپس، از جغجغه و سوکت برای باز کردن مهره در یک‌طرف استفاده کنید.  مراحل را برای طرف دیگر تکرار کنید.

اگر به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید از چرخش میل موجگیر یا اتصال جلوگیری کنید، ممکن است مجبور شوید آن را ببرید. از فرز برش می‌توانید برای این کار استفاده کنید

4. نصب میل موجگیر جدید

بعدازاینکه میل موجگیر قدیمی را جدا کردید، مانند مورد قبلی، دو بست خواهید داشت.  میل موجگیر جدید را در جای خود قرار دهید و مهره‌های انتهای آن را کمی سفت کنید. برای اطمینان از سفت شدن کافی از آچار گشتاور استفاده کنید.

5. تست کردن میل موجگیر جدید

برای این کار میل موجگیر را محکم بگیرید و سعی کنید آن را به‌صورت عمودی و افقی حرکت دهید. نباید هیچ لقی یا صدایی وجود داشته باشد. در صورت وجود لقی، یا میل موجگیر به اندازه کافی سفت نشده اشکال در قطعات دیگر است.

سپس ماشین را روشن کرده و کمی رانندگی گنید. هنگام رانندگی به صداها دقت کنید.  شما نباید صدای تق‌تق یا کوبیدن از میل موجگیر در هنگام عبور از سطوح ناهموار بشنوید.

نکاتی برای تعویض موفق میل موجگیر

 • می‌توانید از یک نفر دیگر کمک بگیرید.
 • قبل از جدا کردن میل موجگیر قدیمی، آن را با قطعه جدید مقایسه کنید تا مطمئن شوید قطعه درستی دارید.
 • اگر فضای کافی برای بریدن میل موجگیر ندارید، از مشعل پروپان برای گرم کردن آن استفاده کنید.
 • گاهی اوقات می‌توان یک مهره زنگ‌زده را به‌صورت ضربدری برش داد و با یک پیچ‌گوشتی باز کرد.
 • مطمئن شوید بوش‌های میل موجگیر در وضعیت خوبی هستند و در صورت ترک‌خوردگی یا فرسودگی آن‌ها را تعویض کنید.

میل موجگیر

نکاتی در مورد انتخاب بهترین برند میل موجگیر

میل موج‌گیرها روشی محبوب و مقرون‌به‌صرفه برای بهبود تعادل و کنترل خودرو در پیچ‌ها و هنگام فرار از موانع هستند.

هیچ پاسخ یکسانی برای سؤال «کدام میل موجگیر برای من مناسب است؟» وجود ندارد. برای اینکه بتوانید. بهترین مارک میل موجگیر را برای خودرویتان انتخاب کنید، توجه به عوامل کلیدی زیر کمک‌کننده است:

1- مدل و نوع خودرویتان را در نظر بگیرید

برای ارتقای هندلینگ و در برخی موارد، بهبود کیفیت سواری ماشینتان توسط خرید میل موجگیر موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • وزن ماشین: خودروهای سنگین‌تر به میل موجگیرهای سفت تری برای جلوگیری از پیچش بدنه در پیچ‌ها نیاز دارند.
 • نوع سیستم تعلیق: سیستم تعلیق مستقل یا صلب، نوع میل موجگیر مناسب را تعیین می‌کند.
 • ارتفاع سواری: خودروهای با ارتفاع پایین به میل موجگیرهای سفت تری برای جلوگیری از برخورد به زمین احتیاج دارند.
 • نوع خودرو: اینکه سدان، اسپرت یا باری است.

2- به نحوه و مکانی که رانندگی می‌کنید توجه کنید

به رانندگی روزانه، استفاده گاه‌به‌گاه از جاده‌های ناهموار یا جاده‌هایی پرپیچ یا نیازهای آفرود خود فکر کنید. بهترین میل موجگیر باید نیازهای جاده‌ای شما را برطرف کند و با سیستم تعلیق ماشینتان همخوانی داشته باشد.

3- چه انتظاری از ارتقاء سیستم تعلیق مانند میل موجگیر دارید؟

شاید تصمیم گرفته باشید که سیستم تعلیق خودرویتان را بهبود بخشید. باید از خودتان بپرسید که آیا ارتقا میل موجگیر می‌تواند در ارتقا آن مؤثر باشد یا خیر؟

به خاطر داشته باشید اگر سیستم تعلیق خودرو شما به‌طورکلی در وضعیت نامناسبی باشد، نصب میل موجگیر به‌تنهایی نمی‌تواند کیفیت سواری را به‌طور قابل‌توجهی بهبود بخشد. میل موجگیرها به‌طور خاص برای بهبود هندلینگ خودرو طراحی شده‌اند و تأثیر مستقیمی بر کیفیت سواری ندارند.

4- میل لنگ غیر فابریک می‌خواهید یا فابریک؟

میل موجگیرهای غیرفابریک سفت‌تر از میل موجگیرهای فابریک هستند. این می‌تواند هندلینگ خودرو را بهبود بخشد، اما می‌تواند سواری را خشک‌تر کند.

5- به برند بوشینگ های ماشین توجه کنید

انواع مختلفی از بوش برای میل موجگیر موجود است. بوشینگ‌های پلی اورتان انتخاب خوبی هستند زیرا بادوام بوده و عمر زیادی دارند.

بررسی علائم خرابی میل موجگیر

از کجا میل موجگیر خوب بخریم؟

قیمت خرید میل موجگیر می‌تواند بسته به‌جایی که آن را خریداری می‌کنید متفاوت باشد. به‌طورکلی، میل موجگیر و اجزای آن را می‌توانید از نمایندگی‌های خودرو، فروشگاه‌های لوازم‌یدکی و فروشگاه‌های آنلاین خریداری کنید.

اینکه از کجا بهترین مارک میل موجگیر و قیمت مناسب پیدا کنیم، آن‌هم در میان تنوع برندها و مدل‌های موجود در بازار کار آسانی نیست. در این میان، فروشگاه‌های اینترنتی معتبری همچون فروشگاه دکتر چینی می‌توانند با ارائه مشاوره‌های تخصصی، به شما در انتخاب مطمئن کمک کنند.

نتیجه‌گیری

میل موجگیر یکی از قطعات سیستم تعلیق ماشین است به حفظ ثبات و هندلینگ خودرو در هنگام رانندگی کمک می‌کند. خرابی میل موجگیر می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی بر عملکرد و ایمنی خودرو شما تأثیر بگذارد. با در نظر گرفتن این عوامل و نیازهایتان و البته مشورت با یک مکانیک ماهر می‌توانید در بازار بهترین برند میل موجگیر را برای خودروی خود انتخاب کنید و از یک رانندگی خوب لذت ببرید.

برچسب ها:

نظر شما

 • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
 • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
رفتن به ابتدای صفحه